Hipnoterapi

Hipnoterapi, ruhsal sorunların hipnoz ile terapisi için kullanılan bir terimdir. Hipnoz ve terapi kelimelerinin kısaltılarak birleşiminden oluşmuştur.

 

Hipnoterapi

İnsanlığın hipnozu keşfetmesi ve bu kullanması çok eski zamanlara dayanmaktadır. Eski Mısır da, Yunanda hipnoz kullanılmakta idi.  Hipnoz uyutmak anlamında ki kelimeden gelmekle birlikte, kişin tüm dikkatinin, enerjisinin bir noktaya toplaması, bilincin yoğunlaşarak telkinle bir hedefe yönelmesidir. Vücudumuzdaki kas etkisinin minimum düzeye indirilmesidir.  Bu sayede bilinç açığa çıkmakta, bastırılmış duygulara ulaşılabilmektedir. İnsan bir bir noktaya hedefe konsantre olduğun için dil öğrenmek gibi, hafıza çalışmaları gibi etkinlikler yüksek performansla yapılabilmektedir.

Hipnoz kullanım alanları: eğitim, dikkat, terapi

1800 lü yıllarda psikoterapinin etkinlik kazanmasıyla hipnoterapi etkinlik kazanmıştır. Bir dönem Freude tarından da yoğun olarak kullanılmıştır. Ancak hipnoterapinin kalıcı değişiklik oluşturmadığı görüşü bunun en önemli sebebidir. Freude daha sonra serbest çağrışımı klinik olarak kullanmaya başladığı için terk etmiştir. Bu dönemden sonra hipnoterapi son 10-15 yıla kadar fazla önemsenmemiştir. Taki son döneme kadar. Son dönemlerde hipnoterapi etkin olarak kullanılmaya başlanmıştır.

Peki ne oldu da hipnoterapi tekrar gündeme tekrar girmiştir. En önemli neden hipnozun daha bilimsel ve kontrollü kullanılmaya başlanması olmuştur. Hipnoz her derde deva bir yöntem olarak değil, belirli sorunlarda, bilinçli kullanım ile yararlı sonuçlar alındığı görülmüştür.

Klinik Kullanımı Alanları:

Diş çekimi, ameliyatlar: bir çok insanın anestezi kullanımına karşı hassasiyeti alternatif yöntem arayışına gitmesine neden olmuştur.  Hipnozun en yoğun kullanıldığı alanların başında diş çekimi gelmektedir. Anestezi kullanımının yerine geçmesi batın ameliyatı gibi büyük ameliyatlarda da kullanımını yaygınlaştırmaktadır.

Doğum opresyonları, bir çok kadın doğal, normal doğumdan sancıları nedeniyle korkmaktadır.  Sezeryan ameliyatları da bir çok sıkıntıya ve sınırlılığa sahiptir. Hipnozun doğumlar için iyi bir çözüm olmaktadır.  Ağrısız, doğal doğum gerçekleşmektedir.

Ruhsal sorunlar, bir çok ruhsal sorun ve korku, fobilerin  altında geçmiş, bastırılmış bilinç altı yaşantılar vardır. Bu bastırılmış yaşantıların keşfi ve yüzleşmesi hipnoz ile çok  kolay olmaktadır.

Eğitim: hipnoz eğitim alnında etkili bir şekilde kullanılmaktadır.  Yeni bir dil öğrenimi kolay bir şekilde gerçekleştirilebilmektedir.

 

 

Mehmet UYAR

Piskolog

Odyoloji (işitme) konuşma ve ses bozuklukları uzmanı

 

To Top